wtorek, 3 grudnia 2013

Hel

Niewiele jest w Europie tak pięknie położonych miejsc jak Hel. Najbardziej morskie miasto Polski - usytuowane na cyplu Półwyspu Helskiego i z trzech stron otoczone wodami Bałtyku - każdego roku przyciąga tysiące turystów swoimi walorami rekreacyjno - wypoczynkowymi. Hel usytuowany jest na krańcu Mierzei Helskiej, najdłuższego polskiego półwyspu, wąskiego 34-metrowego pasma lądu, którego szerokość wynosi od 200m do 3 km, który powstał z kilku wysepek w wyniku działalności morza. W dwudziestoleciu międzywojennym letnicy odkryli uroki mierzei i moda na nią trwa nieprzerwanie do dziś. Dawne małe osady rybackie: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata zapełniają się latem tłumami turystów, prącym ku przepięknym plażom. Hel jest najstarszym miastem w powiecie puckim, bowiem już ok. 1260 r. uzyskał prawa miejskie nadane przez księcia gdańskiego Świętopełka. W XV w. miasto znalazło się w jurysdykcji hanzeatyckiego Gdańska, z którym przez długie wieki wiązały go stosunki handlowe. Na przełomie wieku XIX i XX uzyskał status kąpieliska bałtyckiego, co sprawiło, że obok znaczenia gospodarczego dostrzeżono w nim również walory turystyczne. W 1920 r. Hel znalazł się w granicach Rzeczpospolitej i od tej pory w tym właśnie miejscu zaczyna się Polska. Bardzo szybko Hel stał się popularnym kurortem wypoczynkowym. Unikalne walory klimatyczne, przyrodnicze i krajobrazowe przyciągały letników z całej Polski, szukających wypoczynku i rekreacji. Od strony morza ciągnie sie ładna promenada, która prowadzi od portu wojennego do portu rybackiego długim betonowym falochronem. Z portu wypływają statki wycieczkowe na półgodzinne rejsy po morzu i całodniowe wycieczki do Gdańska. Na plażę nad otwartym morzem prowadzi ul. Leśna. Biegnie przez sosnowy las mijając schron bojowy. Plaża należy do najbardziej malowniczych nad Bałtykiem: widok jaśniuteńkiego piasku otwartego morza jest doprawdy przepiękny. Ulica Wiejska należy do najbardziej malowniczych zakątków Helu. Panuje tutaj niezapomniana atmosfera dzięki ryglowym domkom rybackim z końca XVIII i połowy XIX wieku. Ograniczona przestrzeń na której stawiano budynki zmusiła mieszkańców Helu do wprowadzenia ścisłych zasad budowy domów. Reprezentacyjnym frontem skierowane ku ulicy każdy z domków pośrodku wąskiej ściany szczytowej posiada drzwi. Pomiędzy budynkami zachowano wąskie przejścia, które miały zapobiegać przenoszeniu się ognia w razie pożaru. Charakterystycznym miejscem na mapie Helu jest kościół poewangelicki pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, najstarszy, pochodzący z XV wieku budynek miasta, będący w latach 1525- 1945 świątynią lokalnej Gminy Ewangelickiej. Obecnie mieści się tu Siedziba Muzeum Rybołówstwa-Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Entuzjaści militariów mogą odbyć spacer po zachowanych fortyfikacjach i obiektach z czasów II wojny światowej.









Władysławowo

   Nadmorskie, ponad 10 tysięczne miasto w powiecie puckim. Jest to jedno z najlepiej położonych miast nad naszym morzem. Usadowione u nasady półwyspu helskiego, nad pełnym morzem, posiada wybitnie morski klimat. Piękne, szerokie, piaszczyste i bardzo nasłonecznione plaże oraz powietrze bogate w jod, są atutami, które skazały na sukces Władysławowo. Pierwsze wzmianki o osadach zaliczanych dzisiaj do Władysławowa, pojawiły się XIII wieku. Przez wiele lat były to niewielkie kaszubskie wioski, jednak wizyta gen. Hallera w 1920 roku, wszystko zmieniła. Oficerowie generała kupują działki budowlane na terenie dzisiejszego Władysławowa, a wkrótce on sam ma tam swój domek. Modne staje się spędzanie wakacji nad morzem w towarzystwie generała. Osada z czasem staje się Hallerowem. Przed II wojną światową powstaje wielki port rybacki, nazywany na cześć króla Władysława IV. - Władysławowem. Po połączeniu kilku wiosek powstaje w 1963 roku, organizm miejski - Władysławowo. Na terenie miasta i okolicy mieszkają Kaszubi posiadający od 2004 roku, własne kaszubskojęzyczne  Radio Kaszëbë.








 W dawnej wiosce, a obecnie dzielnicy Cetniewo, znajduje się Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Latem na tamtejszych obiektach odbywa się Festiwal Sportu na który zjeżdżają polskie gwiazdy sportu. Na części promenady w 2000 roku powstała Aleja Gwiazd Sportu. Dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców, corocznie odsłania się wiele mosiężnych gwiazd związanych z wybitnymi sportowcami. Każda gwiazda posiada  wygrawerowane nazwisko, imię oraz dyscyplinę sportowca. Wśród już około 50 gwiazd można spotkać wszystkich najwybitniejszych dawnych i obecnych sportowców, zarówno dyscyplin letnich jak i zimowych. Ośrodek cetniewski jest również organizatorem wielu międzynarodowych imprez sportowych.



  Są plaże dobre i gorsze, są nawet wspaniałe. Władysławowska plaża jest nie tylko wspaniała, ale jeszcze piękna i jedyna w swoim rodzaju. Plaże w tym mieście, mają 32 km długości i możemy znaleźć tam taki typ plaży jaki nam odpowiada. Są tam szerokie, piaszczyste, czyściutkie i strzeżone plaże. Znajdują się również, kamieniste o stromych brzegach, a w wielu miejscach pod wodą znajduję się drobny piaseczek pozbawiony jakiejkolwiek roślinności, w innych miejscach potrafią wystawać z pod wody pojedyńcze głazy. Te plaże tętnią życiem, przez całe lato.




Ustka

Nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę.Latem trzeba się naprawdę natrudzić, by znaleźć na plaży w słoneczny dzień miejsce na kocyk, materac i parawan. Usteckim turystom nie przeszkadza też wiatr, który nad Morzem Bałtyckim wydaje się wiać zawsze, niezależnie od pory roku. Takie warunki sprzyjają amatorom sportów wodnych, których do Ustki zjeżdża coraz więcej. Swój mały raj znaleźli tu między innymi kitesurfingowcy. Można ich obserwować w czasie wodnych piruetów i podniebnych skoków „na fali”. Latawce, będące częścią kitesurfingowego wyposażenia, nad usteckim niebem dodają kolorytu i zachwycają pozostałych plażowiczów.



 W Ustce mamy do dyspozycji dwie plaże: Wschodnią i Zachodnią.Wschodnia uznawana jest za kąpielisko miejskie. Strzeże jej służba ratownicza słupskiego WOPR-u, czuwająca nad bezpieczeństwem turystów od połowy czerwca aż do połowy września. Na Plaży Wschodniej ratownicy mają pięć stanowisk ustawionych na odcinku o długości 400 metrów. Plaża Zachodnia znajduje się na zachód od ujścia Słupi i zachodniego falochronu, przy tak zwanym trzecim molu. Na turystów czekają przy obydwu plażach dodatkowe atrakcje: wypożyczalnie sprzętu wodnego, place zabaw dla najmłodszych, zjeżdżalnie wodne czy boiska do piłki plażowej.Piasek, szum morza i słońce czasem nie wystarczają. Dlatego obok plaż ulokowano liczne punkty gastronomiczne (kawiarnie, restauracje). Wszystko zorganizowane jest tak, aby na usteckich plażach można było spędzać całe dnie. W czasie sezonu letniego na plażach organizowane są różnorodne imprezy skierowane do wypoczywających w Ustce. Są to na przykład turnieje sportowe, pokazy ratownictwa wodnego, konkursy dla najmłodszych. Tym, którzy poszukują aktywnego wypoczynku, można polecić wyprawy morskie na połów ryb. Warto również spróbować swoich sił w żeglarstwie, surfingu czy, wspomnianym już, kitesurfingu. Rejsy wędkarskie trwają około ośmiu godzin i dla każdego turysty będą niezapomnianą przygodą.












PROMENADA NADMORSKA W USTCE
 To ulubione miejsce spacerów ustczan, kuracjuszy oraz mieszkańców okolic – o każdej porze roku, nawet zimą, spotkać można tu spacerowiczów.
Pomysł budowy Promenady biegnącej wzdłuż brzegu morskiego zrodził się już w połowie XIX wieku, gdy Ustka zaczęła stawać się coraz popularniejszym miejscem letniego wypoczynku nad Bałtykiem. W 1875 roku wzdłuż plaży powstał bulwar spacerowy. Kuracjuszom przechadzki umilały grywające tu orkiestry, także przybywające z zagranicy. Z czasem wzdłuż Promenady powstał szereg ekskluzywnych restauracji i pensjonatów, a na początku XX wieku wybudowano istniejący do dziś Dom Zdrojowy. Wielkim entuzjastą Ustki był kanclerz Otto von Bismarck, który wypoczywał tu już w latach 50. XIX wieku. Stolik, przy którym lubił jadać późne śniadania, był do 1945 roku jedną z atrakcji usteckiej Promenady. Po wojnie Promenada była rozbudowywana i modernizowana – dziś rozciąga się od ujścia Słupi aż po Trakt Solidarności, położony na wschodnim krańcu miasta. Latem wzdłuż Promenady ustawiają się sprzedawcy pamiątek oraz twórcy ludowi oferujący swoje wyroby. Można tu znaleźć: obrazy z morskimi pejzażami, wyroby z burszty-nu, usteckie pamiątki ze słynną Syrenką, muszle i inne bibeloty. Regionalni sprzedawcy z całej Polski oferują turystom przysmaki lokalnych kuchni. Na ustawianych przy Promenadzie scenach w sezonie letnim odbywają się różnego rodzaju koncerty, występy kabaretów oraz cykliczne imprezy rozrywkowe.




Darłowo

Miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na turystów czekają piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych. Darłowo - liczące sobie ok. 16 tys. mieszkańców - zajmuje powierzchnię około 20 km2. Gmina Darłowo zajmuje 269 km2 i liczy sobie 7558 mieszkańców. Darłowo leży w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm. Darłowo odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Rozległe  obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Korzystne prądy morskie zapewniają czyste kąpieliska. Jako miasto nadmorskie - Darłowo jest portem rybackim i handlowym. Mogą tu zawijać statki o nośności do 1000 BRT, długości całkowitej 75m lub zanurzeniu 4m.  Główna funkcją portu jest rybołówstwo. W kanale portowym cumują kutry rybackie prywatnych armatorów. Port dostępny jest również dla jachtów i łodzi motorowych, których przybywa z roku na rok coraz więcej.





Zamek Książąt Pomorskich
Jest to najstarszy i najlepiej zachowanym zamek architektury obronnej na polskim wybrzeżu. Zamek zbudował książę Bogusław V. Wybudowano go na śród rzecznej wyspie. Na przestrzeni XV i XVI wieku podejmowano liczne prace nad rozbudową i modernizacją zamku. Pomimo że kolejni Gryfici traktowali Darłowo jako siedzibę czasową, dokonali starań, by zamek nabierał blasku i splendoru godnego książęcej rezydencji.



Rozsuwany most - jedyny taki w Polsce
Pomiędzy dzielnicami Darłowa: Darłówkiem Wschodnim, a Darłówkiem Zachodnim z tzw. wieżą kontrolną, nazywaną przez mieszkańców Darłowa "UFO" jedyny w Polsce rozsuwany most, który co jakiś czas zostaje podnoszony, aby statki i kutry mogły wypłynąć w morze lub z niego powrócić. Z mostu skorzystać mogą piesi. Zmotoryzowani aby przedostać się na Wschodnią część Darłówka zmuszeni są objechać przez Darłowo.