czwartek, 28 listopada 2013

Mielno

Mielno, stolica gminy, leży 12 km od Koszalina.Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą spacerową. Bezpieczny zjazd z niej umożliwia łatwiejszy dostęp do plaży osobom z wózkami oraz niepełnosprawnym.



W Mielnie pojawił się pomnik jelenia - odlew stanął na skwerku przed Urzędem Gminy. O jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem tej miejscowości, często uwiecznianym na pamiątkowych fotografiach. Choć ostatnio stale dewastowany, dalej budzi duże zainteresowanie. Część Mielna, Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski „Tramp”, który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym „Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze. Na mniej pogodne dni wczasowicze mają do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową i kryte baseny. W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą, który znajduje się na trasie z ul. Kościelnej do morza. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościelnej. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. We wciąż nowocześniejącym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.












wtorek, 19 listopada 2013

Niechorze

Kolejnym etapem podróży jest Niechorze. Miejscowość położona między Bałtykiem a jeziorem Liwia Łuża. Osada składa się z dwóch części: zachodniej, starszej, położonej przy klifowym brzegu, oraz nowszej, na obszarach przylegających do jeziora. W starszej części można spotkać dawne zagrody z XVII - XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi. W zachodniej części znajduje się latarnia morska.

Miejscowość rozciągnięta jest wzdłuż ulicy Bursztynowej, z której można skręcić w jedną z kilkunastu uliczek, aby za chwilę znaleźć się na szerokiej piaszczystej plaży. Baza rybacka, mola i latarnia morska to atrakcje, które dodają uroku tej części wybrzeża. W mieście na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Bary, puby, ogródki piwne, smażalnie, pizzerie, lodziarnie.. wybór jest naprawdę duży!




 Niechorze to typowa miejscowość turystyczna z licznymi atrakcjami. Plaża jest tutaj bardzo szeroka i piaszczysta a także zadbana i strzeżona. Odbywają się tutaj turnieje piłki siatkowej, imprezy reklamowe a także koncerty gwiazd estrady. Niechorze jako jedyne miasto gminy Rewal posiada betonowe molo, po którym można spacerować.  Można się wybrać na rejs po morzu stateczkiem wycieczkowym, który zabiera wczasowiczów z mola. Czasami cumują tutaj okręty wojenne a pod osłoną betonową mola znajduję się baza rybacka. Aby znaleźć się nad morzem, wystarczy skręcić w boczną uliczkę, spacerując Aleją Bursztynową. Warto zwiedzić rezerwat dzikiego ptactwa - jezioro Liwia Łuża, w którym można łowić ryby, oraz otwarte cały rok Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczące się przy Al. Bursztynowej 28. Można także się wybrać na basen solankowy, basen ze zjeżdżalnią oraz jacuzzi. W Niechorzu znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych m.in. rowery, gokarty dla dzieci i skutery wodne, jak i również można znaleźć korty tenisowe, boiska koszykówki i siatkówki oraz place zabaw. Kursować na trasie Gryfice - Trzebiatów możemy zabytkową wąskotorową kolejką z oszałamiająca prędkością 20 km. Niechorze ma także atrakcyjne okolice, oddalony o 5 km. Trzęsacz, gdzie możemy zwiedzić ruiny kościoła stojącego na stromym klifie. Do Łukęcina zapraszamy wszystkich amatorów golfa - "Golf and Relax" oraz konnych przejażdżek. Latarnia Morska po niemiecku nazywała się Gross-Horst i została zbudowana w 1866 r. W okresie działań wojennych latarnia została całkowicie zniszczona, dopiero w 1866 r. generalnie ją odbudowano. Obiekt stoi na 22 m. klifie a sam ma 45 m wysokości i jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego. Z balkonu latarni rozciąga się przepiękny widoki na cała okolicę oraz jezioro Liwia Łuża i Bałtyk.















Świnoujście

Wycieczkę zaczniemy od Świnoujścia. Jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża,  położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.

Jego granice stanowią: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje.To właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Świnoujście jest miastem o wielu obliczach – z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej – popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.Świnoujście ma status miasta na prawach powiatu i jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje powierzchnię 197,2 km2 i z każdym rokiem powiększa swój obszar poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie.






Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie.Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne- terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65. Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór – są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie.Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami.

Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. „Tu zaczyna się Polska” – mówią z uśmiechem jego mieszkańcy. Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.

W zachodniej części miasta, na wyspie Uznam, przebiega granica polsko-niemiecka z przejściem otwartym dla ruchu drogowego Świnoujście-Ahlbeck, natomiast w południowo-zachodniej części z podobnym przejściem Świnoujście-Garz. Zniesienie kontroli paszportowej, a także udostępnienie obu przejść dla ruchu samochodowo-autokarowego spowodowało, że miasto stało się jeszcze bardziej dostępne, szczególnie dla naszych turystów z Niemiec czy Skandynawii.
Od strony Niemiec do wyspy Uznam dociera kolej i drogi numer 110 i 111. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się lotnisko Heringsdorf (12 km).Od Berlina dzieli Świnoujście zaledwie 160 km, do brzegów Szwecji jest 175 km, a do Danii 150 km.